Bravar je zanatlija koji se bavi obradom metala. Metalne delove savija, vari, oblikuje, boji, pravi brave, ograde, vrata, prozore, kapije, ključeve. U svom radu koristi mnogobrojne alate: aparat za zavarivanje, bušilice, turpije, brusilicu. Tokom rada, važna je upotreba zaštitne opreme, odgovarajućeg odela, rukavica i zaštitnih naočara, kako ne bi došlo do povreda na radu. Završni proizvodi bravarskog posla jesu: ograde, metalni prozori i vrata, metalni nameštaj, delovi postrojenja.
Zaduženja bravara:
- Izrada bravarskih (metalnih, čeličnih) konstrukcija
- Sečenje, savijanje, bušenje i brušenje profila, cevi i limova
- Sklapanje elemenata u gotove proizvode
- Razumevanje i samostalna upotreba tehničke dokumentacije
- Izrada tehničkih skica za izradu ili popravku delova
Osobe koje žele da se bave bravarskim zanimanjem treba da imaju dobru fizičku kondiciju. S obzirom na stalno stajanje i često dizanje i nošenje težih predmeta, potrebno je dobro zdravlje, osobito ruku, nogu i kičme, dobar vid na blizinu, dobra ručna spretnost i spretnost prstiju, dobra okulomotorna koordinacija, sposobnost prostornog vida i razlikovanje boja. Bravari treba da imaju razvijen smisao za tehniku i tačnost u radu, a oni koji žele da se bave samostalnim radom moraju imati razvijenu kreativnost u oblikovanju i montiranju novih proizvoda.
Nakon položenog završnog ispita bravar se može zaposliti u metalskoj industriji, građevinarstvu, u ostalim industrijskim granama ili moze otvoriti svoju firmu.